Obróbka CNC

obróbka cncObróbka CNC – Computerized Numerical Control w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Taki typ obróbki umożliwia sprawną, a zarazem niezwykle dokładną obróbkę metali oraz elementów wykonanych z innych materiałów. Co warto wiedzieć na temat CNC? O tym przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury!

Obróbka CNC – co to?

Obróbka CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, podczas której wykorzystywane są specjalistyczne, wyposażone w mini komputery obrabiarki CNC. Odpowiednio zaprogramowane maszyny, sprawiają, że proces obróbki przebiega sprawnie, a jej efekty spełniają najwyższe standardy jakości.

Obróbka CNC – zalety:

Obróbka CNC ma wiele zalet, wśród nich wymienić możemy:

  • powtarzalność detali – bez problemu można otrzymać nawet bardzo duże serie powtarzalnych detali,

  • sprawną realizację nawet dużego zamówienia – automatyzacja procesu sprawia, że wszelkie prace wykonywane są sprawnie,

  • dużą precyzję wykonania,

  • niskie koszty – straty materiału są niewielkie,

  • możliwość uzyskania kształtów, jakich nie otrzymalibyśmy metodą tradycyjną.

Zastosowanie obróbki CNC?

Dzięki powyższym zaletom obróbka CNC znajduje zastosowanie w wielu branżach, między innymi w lotnictwie, w medycynie czy w elektronice. Coraz częściej z takiego rozwiązania korzystają przedsiębiorcy działający w różnych branżach.

W obróbce CNC wyróżniamy między innymi frezowanie, toczenie, szlifowanie.

Frezowanie CNC

Frezowanie CNC umożliwia otrzymanie różnego typu rowków i kanalików w metalu, drewnie czy tworzywie sztucznym. Oczywiście podczas frezowania CNC wykorzystywane są specjalistyczne, sterowane numerycznie maszyny. Jak przebiega ów proces? Narzędzie wykonuje ruch obrotowy, ruch posuwowy może być wykonywany albo przez narzędzia, albo przez obrabiany element.

Toczenie CNC

Toczenie jest niezwykle popularną metodą obróbki skrawaniem, wykorzystywane jest w szczególności w przypadku brył obrotowych – na przykład walców, kul i stożków. Toczenie umożliwia obróbkę zewnętrznej, jak również wewnętrznej powierzchni bryły. Z powodzeniem takiej obróbce możemy poddać mosiądz, stal kwasoodporną czy tworzywa sztuczne. Toczenie umożliwia stworzenie nawet kilkumilimetrowych detali. Cały proces przebiega z użyciem specjalistycznych tokarek CNC.

Szlifowanie CNC

Końcowym etapem obróbki CNC jest szlifowanie. Ów proces sprawia, że obrabiany przedmiot ma gładką powierzchnię i estetyczny kształt.  Omawiany proces przeprowadzany jest na płaskich powierzchniach. Podczas szlifowania wykorzystywane są specjalne szlifierki z materiałem ściernym. Materiał ścierny może być wykonany z diamentu, węglika krzemu i innych.

Odpowiednia firma

Nowoczesne parki maszynowe i coraz większe umiejętności fachowców sprawiają, że obróbka CNC jest coraz bardziej doceniana, a jej efekty spełniają najwyższe standardy jakości.

Jedną z firm specjalizujących się w obróbce metali CNC jest Bearmet. Firma dysponuje doskonale wyposażonym warsztatem, a fachowcy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, licznymi realizacjami oraz gronem zadowolonych klientów.

Usługi CNC - Skontaktuj się z nami!

0
klientów
0
ton stali
0
godzin pracy lasera